Tendinopatie: jde tu vůbec o zánět? (prezenčně i online)
Tendinopatie zůstává poměrně unikátním tématem současné rehabilitace. Díky své incidenci v běžné populaci okolo 12% (u sportovců pak výrazně vyšší) je v popředí výzkumu po celém světě. Terapeutický přístup se pak za posledních 30 let stále mění – lokální aplikace kortikosteroidů, krevní plazmy, isometrické a excentrické svalové práce, korekce zapojení svalových řetězců. To vše patřilo či stále patří mezi terapeutické postupy první volby.
Přístup v praxi by ale měl vždy vycházet ze znalostí vzniku a průběhu vlastních patologických procesů, které jsou součástí tendinopatie. Právě zde je pak podstatné teoretické zázemí, které máme v dnešní době již na poměrně vysoké úrovni. Můžeme proto lépe zhodnotit roli zánětlivých procesů či bolesti, která je obvykle důvodem, který pacienty přivádí do terapie. Díky tomu pak lze vhodně indikovat zmíněné terapeutické přístupy a navrhnout program tak, aby došlo k dlouhodobému zlepšení či vymizení tendinopatie.
Tento odborný kurz si klade za cíl poskytnout přehled současných poznatků z výzkumu etiopatogeneze tendinopatií tak, aby posluchač získal informační zázemí o patologických procesech svalošlachové jednotky. Zároveň představí aktuální přístupy v terapii tendinopatií včetně principů návrhu komplexního terapeutického plánu s modifikací zátěže a dalších modalit.
Akreditace:
Počet kreditů: 5 (Unify – jen pro fyzioterapeuty)
Výukových hodin: 6,25 (á 60 min)
Odborný garant: Mgr. et Mgr. Jana Týkalová
Forma kurzu:
Kurz proběhne souběžně prezenčně i online.
Určeno pro:
Určeno pro lékaře, fyzioterapeuty a další odborníky
Harmonogram:
8:30 – 9:00 Prezence účastníků
9:00 – 10:30 Obecná etiopatogeneze a klasifikace
10:45 – 12:00 Diagnostické a terapeutické přístupy
12:00 – 13:00 Pauza na oběd
13:00 – 14:00 Tvorba terapeutického plánu
14:15 – 15:15 Vybrané tendinopatie – dolní končetina
15:30 – 16:00 Vybrané tendinopatie – horní končetina
16:00 – 16:30 Závěreční shrnutí, diskuze, závěr kurzu